Menu Close

Privalomas sveikatos draudimas

Neapsidraudęs privalomuoju sveikatos draudimu žmogus tikrai neliks be būtinosios pagalbos. Jeigu jis susižeis, pateks į avariją, jį ištiks infarktas, insultas ar kitas ūmus priepuolis, jis būtinai gaus ir pirmąją, ir skubią, kvalifikuotą medicinos pagalbą, nes šią teisę jam garantuoja Sveikatos draudimo įstatymas. Tačiau apsidraudęs privalomuoju sveikatos draudimu jis gautų ne tik būtinąją medicinos pagalbą, o visas jam reikalingas, įstatymų numatytas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, tarp jų medicininę reabilitaciją ar sanatorinį gydymą, taip pat kompensuojamuosius vaistus.

Jei žmogus nėra apsidraudęs privalomuoju sveikatos draudimu, už medicinos paslaugas, išskyrus būtinąją pagalbą, turi mokėti pats pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus paslaugų įkainius. Sunkiau susirgus, išlaidos gydymui gali pasirodyti esančios gerokai didesnės, nei kasmėnesinės privalomojo sveikatos draudimo įmokos. Pavyzdžiui, viena antrinio lygio konsultacija pas širdies gydytoją valstybinėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje kainuotų 26 Eur., vidaus organų ištyrimas echoskopu ar chirurgo konsultacija – 20 Eur. Be to, neapsidraudusieji netenka galimybės nemokamai gauti kompensuojamųjų vaistų, už planines operacijas ligoninėje yra priversti mokėti iš savo kišenės.

Apsisprendus savarankiškai draustis privalomuoju sveikatos draudimu, pravartu žinoti, kokio dydžio sveikatos draudimo įmokas teks mokėti.

Oficialiai nedirbantys asmenys, nepriklausantys valstybės draudžiamųjų kategorijai, moka savarankiškai 10 procentų Statistikos departamento prie LR Vyriausybės paskelbto užpraeito ketvirčio šalies ūkio vidutinio darbo užmokesčio dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Jų dydį kiekvieną ketvirtį galima sužinoti paskambinus į teritorinę ligonių kasą (nemokamas informacijos telefonas – 880020040) arba atėjus susimokėti įmokų į Hansabanką.

Įmokos mokamos Hansabanke (įmokos kodas 1911) Valstybinei mokesčių inspekcijai. Sumokėjus reikia atvykti į teritorinę ligonių kasą arba pas jos atstovą rajone ar savivaldybėje. Pirmą kartą atvykstant privalu turėti asmens dokumentą, socialinio draudimo pažymėjimą (jei jis buvo kada nors išduotas), įmokų kvitus, o ūkininkams ir asmeninio ūkio naudotojams – pažymą iš žemėtvarkos skyriaus apie turimos žemės kiekį. Teritorinė ligonių kasa naujai apsidraudusiems asmenims įtraukia į savo informacinę duomenų bazę. Nuo tos dienos įsigaliojęs draudimas garantuoja, kad savarankiškai apsidraudęs žmogus gaus visas jam reikalingas asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

Kreipdamiesi į savo šeimos gydytoją, siunčiami pas specialistus konsultuotis ar guldomi į ligoninę savarankiškai apsidraudę privalomuoju sveikatos draudimu gyventojai be asmens dokumento būtinai privalo turėti socialinio draudimo pažymėjimą ar teritorinės ligonių kasos (arba jos atstovo rajone ar savivaldybėje) išduotą sveikatos draudimo pažymėjimą.

Skip to content